Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

Friday 11 & Saturday 12 December 2020

View the placed results from Friday 11 and Saturday 12 December 2020, at The International here. 

 

11:30 The British EBF 'National Hunt' Novices' Hurdle Race

1st. Make Me A Believer ridden by Tom Scudamore and trained by David Pipe 

2nd. Any News ridden by Sam Twiston-Davies and trained by Neil Mulholland 

3rd. Lucky One ridden by Harry Cobden and trained by Paul Nicholls 

 

REWATCH THE RACE 

 

12:05 The International Decorative Surfaces Novices’ Steeple Chase

1st. Happygolucky ridden by David Bass and trained by Kim Bailey

2nd. The Mighty Don ridden by Jamies Davies and trained by Nick Gifford 

 

REWATCH THE RACE 

 

12:40 The Catesby Handicap Hurdle Race 

1st. Breffniboy ridden by Tin Buckley and trained by Johnny Farrelly 

2nd. Lively Citizen ridden by Charlie Deutsch and trained by D. J. Jeffreys

3rd. Marlborough Sounds tridden by Jack Quinlan and trained by Amy Murphy 

 

REWATCH THE RACE 

 

1:15 The CF Roberts Electrical + Mechanical Services Mares’ Handicap Steeple Chase

1st. Madera Mist ridden by Alan Johns and trained by Tim Vaughan

2nd. Black Tulip ridden by Richard Patrick and trained by Henry Daly 

 

REWATCH THE RACE 

 

1:50 The Fitzdares Club Loves The Peterborough Chase

1st. Mister Fisher ridden by Nico de Boinville and trained by Nicky Henderson

2nd. Kalashnikov ridden by Jack Quinlan and trained by Amy Murphy 

3rd. Clondaw Castle ridden by Tom Scudamore and trained by Tom George 

 

REWATCH THE RACE 

 

2:25 The Unitbet Handicap Steeple Chase

1st. Storm Control ridden by Richard Patrick and trained by Kerry Lee

2nd. Potters Legend ridden by Jack Quinlan and trained by Lucy Wadham

3rd. Court Maid ridden by David Mullins and trained by Thomas Mullins 

 

REWATCH THE RACE 

 

3:00 The Glenfarclas Cross Country Handicap Steeple Chase

1st. Some Beck ridden by Mr B. W Harvey and trained by John McConnell

2nd. Defi Des Carres ridden by Harry Bannister and trained by Charlie Mann

3rd. De Forgotton One ridden by Felix de Giles and trained by Richard Hobson

 

REWATCH THE RACE 

 

3:35 The CITIPOST Handicap Hurdle Race

1st. Come On Teddy ridden by Sam Twiston-Davies and trained by Tom George 

2nd. On The Blind Side ridden by Nico de Boinville and trained by Nicky Henderson

3rd. Mohaayed ridden by Bridget Andrews trained by Dan Skelton 

 

REWATCH THE RACE 

 

 

12:05 JCB Triumph Trial Juvenile Hurdle

1st. Adagio ridden by Tom Scudamore and trained by David Pipe 

2nd. Historic Heart ridden by David Noonan and trained by Nigel Hawke

3rd. Son Of Red ridden by Tom Cannon and trained by Alan King 

 

REWATCH THE RACE 

 

12:40 Jockey Club Cheltenham And SW Syndicate Novices' Chase

1st. Fusil Raffles ridden by Daryl Jacon and trained by Nicky Henderson 

2nd. Lieutenant Rocco ridden by Tom Scudamore and trained by Nick Mitchell

3rd. Chantry House ridden by Nico De Boinville and trained by Nicky Henderson  

 

REWATCH THE RACE 

 

1:15 Spreadex Handicap Chase

1st. Sky Pirate ridden by Tom Scudamore and trained by Jonjo O'Neill

2nd. Ibleo ridden by Charlie Deutsch and trained by Venetia Williams

3rd. Nietzsche ridden by Nico De Boinville and trained by Brian Ellison 

 

REWATCH THE RACE 

 

1:50 Caspian Caviar Gold Cup Handicap Chase 

1st. Chatham Street Lad ridden by Darragh O'Keeffe and trained by Michael Winters

2nd. Mightnight Shadow ridden by Ryan Mania and trained by Sue Smith 

3rd. Benatar ridden by Jamie Moore and trained by Gary Moore 

 

REWATCH THE RACE 

 

2:25 Albert Bartlett Novices' Hurdle

1st. Make Good ridden by Richard Johnson and trained by John C McConnell

2nd. Pats Fancy ridden by Adam Wedge and trained by Rebecca Curtis

3rd. Ask A Honey Bee ridden by Connor Brace and trained by Fergal O'Brien

 

REWATCH THE RACE 

 

3:00 Unibet International Hurdle

1st. Song For Someone ridden by Tom Symonds and trained by Aidan Coleman

2nd. Silver Streak ridden by Adam Wedge and trained by Evan Williams

3rd. Ballyandy ridden by Sam Twiston-Davies and trained by Nigel Twiston-Davies

 

REWATCH THE RACE 

 

3:35 Close Brothers Mares' Handicap Hurdle

1st. The White Mouse ridden by Bryony Frost and trained by Lucy Wadham

2nd. Eglantine Du Seuil ridden by Harry Cobden and trained by Paul Nicholls

3rd. Crossgalesfamegame ridden by Connor Brace and trained by Fergal O'Brien

 

REWATCH THE RACE 

Racing Replays

Watch all the action from our racecourses, 20 minutes after the winner crosses the line!

View More

Previous Winners & Raceday Results

Your place for live raceday results on the day of racing throughout our season whilst we race behind closed doors. 

View Now

Where to watch the action from home

Even though we are racing behind closed doors, you can still watch all the action from home via ITV Racing and Racing TV. 

Find Out More

Our Jump Season Hub

STAY INVOLVED FROM HOME

This is your place for all the latest news, racecards, and competitions from Cheltenham Racecourse. 

BE INVOLVED

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading