Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

2019 Race Results

The Festival™ presented by Magners

 

Gavin Cromwell was overjoyed to have trained his first winner at The Festival, and in no less a race than the £450,000 G1 Unibet Champion Hurdle. The softly-spoken farrier, who now combines shoeing horses with training a 50-horse string, sent out Espoir D'Allen (16/1) to land Europe's greatest hurdle race, and the gelding did it in style, becoming the first five-year-old to land the prize since Katchit in 2008 - you have to go back to 1985, and See You Then, to find the next winner of such youth.

 

Roksana was another unexpected winner in the OLBG Mares' Hurdle for the Skelton brothers after capitalising on Benie Des Dieux’s fall at the final fence when appearing to have the race in her mercy under Ruby Walsh for Willie Mullins.

 
13:30 Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Grade 1)
1st 10

 

Klassical Dream  6/1 R Walsh W P Mullins
2nd 15   Thomas Darby 28/1 R Johnson Olly Murphy
3rd 9   Itchy Feet 25/1 G Sheeahn Olly Murphy

 

 

14:10 Racing Post Arkle Challenge Trophy Novices' Chase (Grade 1)
1st 3

 

Duc Des Genievers 5/1 Paul Townend W P Mullins
2nd 12

 

Us and Them 14/1 J J Slevin J O'Brien
3rd 1

 

Articulum 25/1 D J Mullins T O'Brien

 

14:50 Ultima Handicap Chase (Grade 3)
1st 7

 

Beware The Bear 10/1 J McGrath N Henderson
2nd 17

 

Vintage Clouds 16/1 D Cook Mrs S Smith
3rd 1

 

Lake View Lad 25/1 H Brooke N W Alexandar

 

15:30 Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade 1)
1st 3

 

Espoir D'Allen 16/1 Mark Walsh G Cromwell
2nd 5

 

Melon 20/1 P Townend W P Mullins
3rd 7

 

Silver Streak 80/1 A Wedge E Williams

 

16:10 OLBG Mares' Hurdle (Grade 1) (Registered As The David Nicholson Mares' Hurdle)
1st 13

 

Roksana 10/1 H Skelton D Skelton
2nd 15

 

Stormy Island 7/1 P Townend W P Mullins 
3rd 6

 

Good Thyne Tara 25/1 Rachael Blackmore W P Mullins

 

16:50 Close Brothers Novices' Handicap Chase (Listed)
1st 4   A Plus Tard 5/1 F Rachael Blackmore Henry De Bromhead
2nd 7

 

Tower Bridge 6/1

J J Slevin

J P O'Brien
3rd 6

 

Ben Dundee 33/1 K M Donoghue G Elliott

 

17:30 National Hunt Challenge Cup Amateur Riders' Novices' Chase (Grade 2)
1st 11

 

Le Breuil 14/1 Mr J J Codd Ben Pauling
2nd 5

 

Discorama 9/2 Mr B O'Neill Paul Nolan
3rd 8

 

Jerrysback 16/1 Mr D Lavery Philip Hobbs

 

The star of the show on Ladies Day was the incredible Altior who continued his unbeaten streak over fences for Champion Trainer, Nicky Henderson. The 4/11 Favourite held off strong challenges from Politologue and Sceau Royal respectively before returning to the Winners’ Enclosure as a back-to-back Betway Queen Mother Champion Chase winner.

 

Tiger Roll put in an extraordinary performance in the Glenfarclas Cross Country Chase to finish well clear of the field and to follow up on his success in this race last year for jockey Keith Donoghue, and trainer Gordon Elliot.

 
13:30 Ballymore Novices' Hurdle (Grade 1) (Registered as The Baring Bingham)
1st 8

 

City Island 8/1 Mark Walsh Martin Brassil
2nd 7

 

Champ 9/2 B J Geraghty Nicky Henderson
3rd 5

 

Bright Forecast  25/1 N De'Boinville Ben Pauling

 

14:10 RSA Insurance Novices' Chase (Grade 1)
1st 10

 

Topofthegame 4/1 H Cobden Paul Nicholls
2nd 8

 

Santini 3/1 N De'Boinville Nicky Henderson
3rd 2

 

Delta Work 15/8 F D Russell G Elliott

 

14:50 Coral Cup Handicap Hurdle (Grade 3)
1st 3

 

William Henry  28/1 N De'Boinville Nicky Henderson
2nd 1

 

Wicklow Brave  28/1 Mr P W Mullins W P Mullins
3rd 12

 

Ballyandy 14/1 S Twiston-Davies N Twiston-Davies

 

15:30 Betway Queen Mother Champion Chase (Grade 1)
1st 1

 

Altior 4/11 F  N De'Boinville N J Henderson
2nd 7

 

Politologue 11/1 H Cobdon P Nicholls
3rd 9   Sceau Royal  16/1 D Jacob A King

 

16:10 Glenfarclas Chase (Cross Country Chase)
1st 13

 

Tiger Roll 5/4 F K M Donoghue G Elliott
2nd 10

 

Josies Orders 15/2 M Walsh E Bolger
3rd 15

 

Urgent De Gregaine  17/2 F De Jiles Emmanuel Clayeux

 

16:50 Boodles Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3) (Registered as The Fred Winter)
1st 3

 

Band Of Outlaws  7/2 F J J Slevin J P O'Brien
2nd 12

 

Coko Beach 14/1 J Kennedy G Elliott
3rd 16

 

Ciel De Neige 17/2 R Walsh W P Mullins

 

17:30 Weatherbys Champion Bumper (Standard Open NH Flat Race) (Grade 1)
1st 3

 

Envol Allen 2/1 F J J Codd G Elliott
2nd 13

 

Blue Sari 8/2 B J Geraghty W P Mullis
3rd 11   Thyme Hill 20/1 R Johnson P Hobbs

 

The racing on Day Three: St Patrick’s Thursday will be remembered for years to come as one of the greatest Festival days.
 
The atmosphere was electric as the 66,382 strong crowd roared home Frodon under Jockey Club Racecourse Ambassador, Bryony Frost in the Grade 1 Ryanair Chase. Bryony became the first female jockey to win a Grade 1 over fences at The Festival. The emotions didn’t stop there however, as Paisley Park justified favouritism in the Sun Racing Stayers’ Hurdle to win for trainer Emma Lavelle and owner Andrew Gemmell.
 
13:30 JLT Novices' Chase (Grade 1) (Registered As The Golden Miller)
1st 2

 

Defi Du Seuil 3/1 F B Geraghty P Hobbs
2nd 4

 

Lostintranslation 4/1 R M Power C Tizzard
3rd 5

 

Mengli Khan 9/1 J Kennedy  G Elliott
 
14:10 Pertemps Network Final Handicap Hurdle (Grade 3)
1st 3

 

Sire Du Berlais 4/1 F B Geraghty G Elliott
2nd 19

 

Tobefair 40/1 T Bellamy D Hamer
3rd 11   Notmanyleft 16/1 M Walsh Mrs J Harrington

 

14:50 Ryanair Chase (Grade 1) (Registered As The Festival Trophy)
1st 6   Frodon 9/2 B Frost P Nicholls
2nd 1

 

Aso 33/1 C Deutsch  V Williams
3rd 8

 

Road To Respect  9/2 S Flanagan  N Meade

 

15:30 Sun Racing Stayers' Hurdle (Grade 1)
1st 10

 

Paisley Park 11/8 F  A Coleman E Lavelle
2nd 12

 

Sam Spinner  33/1 J Colliver Jedd O'Keeffe
3rd 5

 

Faugheen 4/1 R Walsh W P Mullins

 

16:10 Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase (Grade 3)
1st 12

 

Siruh Du Lac 9/2 Lizzie Kelly N Williams
2nd 1

 

Ganika 3/1 F D Jacob N Henderon
3rd 3

 

Spiritofthegames 6/1 H Sketon D Skelton

 

16:50 National Hunt Breeders Supported By Tattersalls Mares' Novices' Hurdle (Grade 2) (Registered As The Dawn Run)
1st 16

 

Eglantine Du Seuil  50/1 N Fehily W P Mullins
2nd 13

 

Concertista 66/1 D E Mullins W P Mullins
3rd 9

 

Tintangle 40/1 J Kennedy G Elliott

 

17:30 Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Riders' Handicap Chase
1st 2

 

Any Second Now  6/1 Mr D O'Connor T Walsh
2nd 8

 

Kilfilum Cross 7/1 M A Edwards H Oliver
3rd 3

 

The Young Master 22/1 Mr S Waley-Cohan  N Mulholland

 

Legends are created on Gold Cup Day and 2019 was no different. Willie Mullins finally got his hands on the Magners Cheltenham Gold Cup for the first time as Al Boum Photo flew up the Cheltenham Hill under Paul Townend for the Irish team. 
 
13:30 JCB Triumph Hurdle (Grade 1)
1st 8   Pentland Hills 20/1 N D Boinville  N Henderson
2nd 3   Coeur Sublime  20/1 D Russell  G Elliott
3rd 5   Gardens of Babylon  9/1 B Geraghty J P O'Brien

 

14:10 Randox Health County Handicap Hurdle (Grade 3)
1st 5   Ch'tibello  12/1 H Skelton D Skelton
2nd 2   We Have A Dream  14/1 D Jacob  N Henderson
3rd 19   Countister  18/1 B Geraghty  N Henderson 

 

14:50 Albert Bartlett Novices' Hurdle (Grade 1) (Registered As The Spa Novices' Hurdle)
1st 14

 

Minella Indo 50/1 R Blackmore H De Bromhead
2nd 6

 

Commander Of Fleet  4/1 F J Kennedy G Elliott
3rd 1

 

Allaho 8/1 R Walsh W P Mullins

 

15:30 The Magners Cheltenham Gold Cup Chase (Grade 1)
1st 1   Al Boum Photo 12/1 P Townend W P Mullins
2nd 2   Anibale Fly 22/1 B Geraghty A J Martin
3rd 4   Bristol De Gray 18/1 D Jacob N Twisto-Davies

 

16:10 St. James's Place Foxhunter Challenge Cup Open Hunters' Chase
1st 11   Hazel Hill 7/2 F  Mr A Edwards P Rowley
2nd 17

 

Shantou Flyer 7/1 Mr D Maxwell  R Hobson
3rd 23

 

Top Wood 33/1 Ms T Worsley K Morgan

 

16:50 Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase (Grade 3)
1st 17

 

Croco Bay 66/1 K Woods B Case
2nd 5

 

Bun Doran 11/1 P Brewnnan  T George
3rd 19 

 

Brelan D'As  8/1 B Frost P Nicholls

 

17:30 Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle
1st 1

 

Early Doors 5/1 Jonjo O'Neill Jr  J P O'Brien 
2nd 6

 

Dallas De Pictons 7/2 F D Meyler G Elliott
3rd 9   Defi Bleu 14/1 C Brassil G Elliott

 

Buy Official Tickets For The Festival™

Official tickets for The Festival™ presented by Magners 2020 are now on sale.

 

Buy your Club, Tattersalls or Best Mate ticket at the best price before Friday 5th July at 10:59am. 

Buy Now

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading