Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

Cheltenham Racecourse

Saturday 13 November 2021

As the Jump season hits full speed, and The November Meeting will take centre stage, with the biggest Jump racing fixture before Christmas. The November Meeting Saturday, now known as Paddy Power Day returns on Saturday 13 November 2021.

 

Paddy Power Day welcomes seven incredible races including the iconic Paddy Power Gold Cup. Coole Cody, ridden by Tom O'Brien and trained by Evan Williams won the 2020 renewal. 

 

2020 PLACED RESULTS WATCH THE RACE REPLAYS

 

The November Meeting Saturday

 

The November Meeting Sunday

 

Please note, Countryside Day 2019 was abandoned. 

Year

Horse

Age

Jockey

Trainer

1960

Fortria

8

Pat Taaffe

Tom Dreaper

1961

Scottish Memories

7

C. Finnegan

Arthur Thomas

1962

Fortria

10

Pat Taaffe

Tom Dreaper

1963

Richard of Bordeaux

8

Bobby Beasley

Fulke Walwyn

1964

Super Flash

9

Stan Mellor

Frank Cundell

1965

Dunkirk

8

Bill Rees

Peter Cazalet

1966

Pawnbroker

8

Paddy Broderick

Arthur Stephenson

1967

Charlie Worcester

10

Josh Gifford

Ryan Price

1968

Jupiter Boy

7

Eddie Harty

Fred Rimell

1969

Gay Trip

9

Terry Biddlecombe

Fred Rimell

1970

Chatham

6

Ken White

Fred Rimell

1971

Gay Trip

9

Terry Biddlecombe

Fred Rimell

1972

Red Candle

8

Jimmy Fox

Ricky Vallance

1973

Skymas

8

Stan Murphy

Brian Lusk

1974

Bruslee

8

Andrew Turnell

Michael Scudamore

1975

Clear Cut

11

David Greaves

Maurice Camacho

1976

Cancello [a]

7

Dennis Atkins

Neville Crump

1977

Bachelor's Hall

7

Martin O'Halloran

Peter Cundell

1978

Bawnogues

7

Craig Smith

Martin Tate

1979

Man Alive

8

Ron Barry

Gordon W. Richards

1980

Bright Highway

6

Gerry Newman

Michael O'Brien

1981

Henry Kissinger

7

Paul Barton

David Gandolfo

1982

Fifty Dollars More

7

Richard Linley

Fred Winter

1983

Pounentes

6

Neale Doughty

Billy McGhie

1984

Half Free

8

Richard Linley

Fred Winter

1985

Half Free

9

Richard Linley

Fred Winter

1986

Very Promising

8

Richard Dunwoody

David Nicholson

1987

Beau Ranger

9

Mark Perrett

Martin Pipe

1988

Pegwell Bay

7

Peter Scudamore

Tim Forster

1989

Joint Sovereignty

9

Graham McCourt

Philip Hobbs

1990

Multum in Parvo

7

Norman Williamson

John Edwards

1991

Another Coral

8

Richard Dunwoody

David Nicholson

1992

Tipping Tim

7

Carl Llewellyn

Nigel Twiston-Davies

1993

Bradbury Star

8

Declan Murphy

Josh Gifford

1994

Bradbury Star

9

Philip Hide

Josh Gifford

1995

Dublin Flyer

9

Brendan Powell

Tim Forster

1996

Challenger du Luc

6

Richard Dunwoody

Martin Pipe

1997

Senor El Betrutti

8

Jamie Osborne

Susan Nock

1998

Cyfor Malta

5

Tony McCoy

Martin Pipe

1999

The Outback Way

9

Norman Williamson

Venetia Williams

2000

Lady Cricket

6

Tony McCoy

Martin Pipe

2001

Shooting Light

8

Tony McCoy

Martin Pipe

2002

Cyfor Malta

9

Barry Geraghty

Martin Pipe

2003

Fondmort

7

Mick Fitzgerald

Nicky Henderson

2004

Celestial Gold

6

Timmy Murphy

Martin Pipe

2005

Our Vic

7

Timmy Murphy

Martin Pipe

2006

Exotic Dancer

6

Tony McCoy

Jonjo O'Neill

2007

L'Antartique

7

Graham Lee

Ferdy Murphy

2008

Imperial Commander

7

Paddy Brennan

Nigel Twiston-Davies

2009

Tranquil Sea

7

Andrew McNamara

Edward O'Grady

2010

Little Josh

8

Sam Twiston-Davies

Nigel Twiston-Davies

2011

Great Endeavour

7

Timmy Murphy

David Pipe

2012

Al Ferof

7

Ruby Walsh

Paul Nicholls

2013

Johns Spirit

6

Richie McLernon

Jonjo O'Neill

2014

Caid Du Berlais

5

Sam Twiston-Davies

Paul Nicholls

2015

Annacotty

7

Ian Popham

Alan King

2016

Taquin Du Seuil

9

Aidan Coleman

Jonjo O'Neill

2017

Splash Of Ginge

9

Tom Bellamy

Nigel Twiston-Davies

2018

Baron Alco

7

Jamie Moore

Gary Moore

2019

Happy Diva

8

Richard Patrick

Kerry Lee

2020

Coole Cody

 

Tom O'Brien

Evan Williams

 

Ticket Information

Be the first to hear when tickets go on sale at Jockey Club Racecourses by signing up to our newsletter.

 

SIGN UP 

ticket_sign_up.jpg

RACE SCHEDULE

Start Times

Race

Distance

12:30

The JCB Triumph Hurdle Trial (Grade 2)

2m abt ½f

Hurdle

1:05

The South West Syndicate Handicap Steeple Chase (0-140) (Class 3) (Conditional Jockeys’ and Amateur Riders)

3m abt 1f

Chase

1:40

The From The Horses Mouth Podcast Arkle Challenge Trophy Trial Novices Steeple Chase (Grade 2)

abt 2m

Chase

blobid0.png

2:15

The Paddy Power Gold Cup Steeple Chase (Grade 3)
2m abt 4f

Chase

imageeh64k.png
2:50
The Paddy Power Games Handicap Hurdle Race (Listed)

Abt 3m

Hurdle

imagemcm1n.png

3:25

The Paddy Power First Millionaire Qualifier Intermediate Handicap Hurdle Race (0-140) (Class 2)

2m abt 5f

Hurdle

image2rnhg.png

3:55

The Karndean Design Flooring Mares’ Standard Open National Hunt Flat Race (Listed)

2m abt ½f

NH Flat Race

image7l92m.png

DOWNLOAD OUR APP

Download The Jockey Club mobile app for a free digital racecard, exclusive content and competitions.

 

DOWNLOAD THE APP NOW

app-store-logos-690.png

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading