Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

DECLARED RUNNERS FOR DAY ONE OF THE FESTIVAL™ ON TUESDAY 15th MARCH

Article 13th March 2022 Cheltenham

1:30pm Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Grade 1) 2m 87y
1 Bring On The Night ts 5 11 7 Mrs J. Donnelly W. P. Mullins Ireland B. J. Cooper
2 Constitution Hill 5 11 7 Mr Michael Buckley Nicky Henderson Nico de Boinville
3 Dysart Dynamo (IRE) ts 6 11 7 Ms Eleanor Manning W. P. Mullins Ireland P. Townend
4 Jonbon (FR) 6 11 7 Mr John P. McManus Nicky Henderson Aidan Coleman
5 JPR One (IRE) 5 11 7 Mr J. P. Romans Colin Tizzard Brendan Powell
6 Kilcruit (IRE) ts 7 11 7 Miss M. A. Masterson W. P. Mullins Ireland Mr P. W. Mullins
7 Mighty Potter (FR) 5 11 7 Caldwell Construction Ltd Gordon Elliott Ireland Jack Kennedy
8 Shallwehaveonemore (FR) 5 11 7 Mr Steven Packham Gary Moore Joshua Moore
9 Silent Revolution (IRE) 6 11 7 Mr Colm Donlon Paul Nicholls Harry Cobden

2:10 pm Sporting Life Arkle Novices' Chase (Grade 1) 1m 7f 199y
1 Blue Lord (FR) ts 7 11 4 Mr Simon Munir/Mr Isaac Souede W. P. Mullins Ireland P. Townend
2 Brave Seasca (FR) 7 11 4 Brooks & Taylor Families Venetia Williams Charlie Deutsch
3 Coeur Sublime (IRE) ts 7 11 4 C. Jones Henry de Bromhead Ireland Rachael Blackmore
4 Edwardstone 8 11 4 Robert Abrey & Ian Thurtle Alan King Tom Cannon
5 Gabynako (FR) ts 7 11 4 Mick & Molly Syndicate Gavin Cromwell Ireland Keith Donoghue
6 Haut En Couleurs (FR) 5 11 4 Mrs J. Donnelly W. P. Mullins Ireland B. J. Cooper
7 Red Rookie 7 11 4 The Hawk Inn Syndicate 3 Emma Lavelle Tom Bellamy
8 Saint Sam (FR) h 5 11 4 Mr Edward J. Ware W. P. Mullins Ireland Sean O'Keeffe
9 War Lord (GER) 7 11 4 The Wychwood Partnership Colin Tizzard Brendan Powell
10 Magic Daze (IRE) 6 10 11 Robcour Henry de Bromhead Ireland Darragh O'Keeffe
11 Riviere d'Etel (FR) 5 10 11 Bective Stud Gordon Elliott Ireland Jack Kennedy

2:50pm Ultima Handicap Chase (Grade 3) 3m 1f
1 Frodon (FR) ts 10 11 12 Mr P. J. Vogt Paul Nicholls Bryony Frost
2 Lostintranslation (IRE) ts, p 10 11 3 Taylor & O'Dwyer Colin Tizzard Brendan Powell
3 Does He Know 7 11 0 Yes He Does Syndicate Kim Bailey David Bass
4 Ben Dundee (IRE) 10 10 9 C. Jones Andrew Lynch Ireland Daniel Mullins
5 Noble Yeats (IRE) 7 10 9 Mr Robert Waley-Cohen Emmet Mullins Ireland Mr Sam Waley-Cohen
6 Floueur (FR) ts 7 10 8 Mr Claudio Michael Grech Gordon Elliott Ireland Jordan Gainford (3)
7 Foxy Jacks (IRE) p 8 10 7 Mr D. F. Desmond M. F. Morris Ireland Jonathan Moore
8 Doctor Duffy (IRE) p 9 10 7 Relic Pride Partnership Charles Byrnes Ireland Liam Quinlan (5)
9 Tea Clipper (IRE) p 7 10 7 Mr Jerry Hinds & Mr Ashley Head Tom Lacey Stan Sheppard
10 Death Duty (IRE) 11 10 6 Gigginstown House Stud Gordon Elliott Ireland Jack Kennedy
11 Fantastikas (FR) 7 10 6 Imperial Racing Partnership 2016 Nigel Twiston-Davies Sam Twiston-Davies
12 Vintage Clouds (IRE) p 12 10 6 Exors of the late Mr Trevor Hemmings Sue Smith Sean Quinlan
13 Rapper 8 10 5 The Home Farm Partnership Henry Daly Tom O'Brien
14 Discordantly (IRE) p 8 10 5 (5lb ex) The Odd Fellows Partnership Mrs J. Harrington Ireland Robbie Power
15 Grumpy Charley 7 10 4 Mr G. Thompson Chris Honour Bryan Carver (3)
16 Kiltealy Briggs (IRE) ts, p 8 10 3 McNeill Family Jamie Snowden A. P. Heskin
17 Full Back (FR) 7 10 2 Mr Ashley Head Gary Moore Joshua Moore
18 Corach Rambler (IRE) ts 8 10 2 The Ramblers Lucinda Russell Derek Fox
19 Run To Milan (IRE) 10 10 0 Barber, Birchenhough, De Wilde Victor Dartnall Alan Johns
20 Our Power (IRE) p 7 9 12 Walters Plant Hire & Potter Group Sam Thomas Charlie Deutsch
21 One More Fleurie (IRE) 8 9 11 Mr K. McKenna Ian Williams
22 Belargus (FR) 7 9 11 Mr John P. McManus Nick Gifford Niall Houlihan (3)
23 Oscar Elite (IRE) ts 7 9 10 Mrs Mary-Ann Middleton Colin Tizzard Harry Cobden
24 Gericault Roque (FR) ts 6 9 9 Prof. Caroline Tisdall and Bryan Drew David Pipe Tom Scudamore

RESERVE
R25 Pontresina (IRE) 9 9 6 Ben Lund Racing Club Ben Lund Ben Godfrey (3) 

3:30pm Unibet Champion Hurdle Trophy (Grade 1) 2m 87y
1 Adagio (GER) ts 5 11 10 Bryan Drew and Friends / Prof. C.Tisdall David Pipe Tom Scudamore
2 Appreciate It (IRE) 8 11 10 Miss M. A. Masterson W. P. Mullins Ireland P. Townend
3 Glory And Fortune (IRE) ts 7 11 10 Mrg J. Hinds Tom Lacey Stan Sheppard
4 Not So Sleepy 10 11 10 Lady Blyth Hughie Morrison Jonathan Burke
5 Saint Roi (FR) ts 7 11 10 Mr John P. McManus W. P. Mullins Ireland Mark Walsh
6 Teahupoo (FR) 5 11 10 Robcour Gordon Elliott Ireland Robbie Power
7 Tommy's Oscar (IRE) 7 11 10 Mr Ian Hamilton Ann Hamilton Danny McMenamin
8 Zanahiyr (IRE) ts, p 5 11 10 Bective Stud Gordon Elliott Ireland Jack Kennedy
9 Epatante (FR) 8 11 3 Mr John P. McManus Nicky Henderson Aidan Coleman
10 Honeysuckle 8 11 3 Mr K. Alexander Henry de Bromhead Ireland Rachael Blackmore 

4:10pm Close Brothers Mares' Hurdle (Grade 1) 2m 3f 200y
1 Burning Victory (FR) p 6 11 5 Mrs Audrey Turley W. P. Mullins Ireland Sean O'Keeffe
2 Echoes In Rain (FR) h,ts 6 11 5 Barnane Stud W. P. Mullins Ireland Mr P. W. Mullins
3 Heaven Help Us (IRE) 8 11 5 Mr J. Turner P. Hennessy Ireland Daniel Mullins
4 Indefatigable (IRE) 9 11 5 Mr Philip Rocher Paul Wgebber Rex Dingle
5 Marie's Rock (IRE) ts 7 11 5 Middleham Park Racing XLII Nicky Henderson Nico de Boinville
6 Martello Sky 6 11 5 The Sky Partnership Lucy Wadham Bryony Frost
7 Mrs Milner (IRE) ts 7 11 5 SoftCo Paul Nolan Ireland B. J. Cooper
8 Nada To Prada p 7 11 5 Mrs Lynne Maclennan Michael Scudamore Richard Patrick
9 Queens Brook (IRE) 7 11 5 Bective Stud Gordon Elliott Ireland Jack Kennedy
10 Stormy Ireland (FR) 8 11 5 FB Racing Club W. P. Mullins Ireland P. Townend
11 Telmesomethinggirl (IRE) 7 11 5 Mr K. Alexander Henry de Bromhead Ireland Rachael Blackmore
12 Western Victory (IRE) 9 11 5 Swanbridge Bloodstock Limited Emma Lavelle Tom Bellamy

4:50pm Boodles Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3) 2m 87y
1 Petit Tonnerre (FR) 4 11 6 Mr John P. McManus Jonjo O'Neill
2 The Tide Turns ts 4 11 5 Let's Go Partnership Gordon Elliott Ireland
3 Brazil (IRE) 4 11 5 Mr John P. McManus Padraig Roche Ireland Mark Walsh
4 Doctor Churchill (IRE) 4 11 1 Mr Pierce Gerard Molony Gordon Elliott Ireland
5 Ebasari (IRE) ts, p 4 10 13 Royals & Blue Syndicate Gordon Elliott Ireland
6 Britzka (IRE) bl,ts 4 10 12 Mr Ray Stokes Gordon Elliott Ireland
7 Bell Ex One (IRE) bl 4 10 12 Mr Alexander McGregor Paul Nicholls Harry Cobden
8 Gaelic Warrior (GER) 4 10 11 Mrs S. Ricci W. P. Mullins Ireland P. Townend
9 White Pepper (IRE) ts, p 4 10 10 Mrs Maria McCullen Harvey Gavin Cromwell Ireland Luke Dempsey
10 Hms Seahorse (IRE) 4 10 10 Sonja Buckley/Anne Coffey Partnership Paul Nolan Ireland B. J. Cooper
11 Prairie Dancer (IRE) bl 4 10 8 Sean Sweeney/Kieran O'Hare Joseph Patrick O'Brien Ireland J. J. Slevin
12 Feigh (IRE) 4 10 8 Dr S. P. Fitzgerald W. P. Mullins Ireland Daniel Mullins
13 Iberique du Seuil (FR) 4 10 8 Bective Stud Gordon Elliott Ireland
14 Saint Segal (FR) ts 4 10 8 Culverhill Racing Club V Mrs Jane Williams Chester Williams (3)
15 Champion Green (IRE) h,ts 4 10 7 Mr John P. McManus Joseph Patrick O'Brien Ireland
16 Sea Sessions 4 10 7 Stuart John Robinson Ross O'Sullivan Ireland Jonathan Burke
17 Milldam (FR) 4 10 7 Neil Goulden, Kevin & Sue Hopgood Jamie Snowden Gavin Sheehan
18 Doctor Brown Bear (IRE) ts 4 10 7 Sean & Bernardine Mulryan Martin Brassil Ireland Darragh O'Keeffe
19 Too Friendly 4 10 7 The Gredley Family Dan Skelton Harry Skelton
20 Forever William v 4 10 7 The Barbury Lions 6 Alan King Tom Cannon
21 Swinging London (IRE) ts 4 10 6 Mr Adrian Butler Olly Murphy Aidan Coleman
22 Skycutter (FR) h 4 10 4 The French Connection Philip Kirby Thomas Dowson

RESERVES
R23 Dr T J Eckleburg (IRE) 4 10 3 Dominic Burke & Tim Syder Olly Murphy Brendan Powell
R24 Tanganyika (FR) 4 10 3 Mrs C. S. Wilson Venetia Williams Charlie Deutsch

5:30pm Ukraine Appeal National Hunt Chase (Grade 2) 3m 5f 201y
1 Beatthebullet (IRE) bl 8 11 6 Conyers, O'Reilly, Roddis, Zeffman Rebecca Curtis Mr James King
2 Braeside (IRE) p 8 11 6 KTDA Racing Gordon Elliott Ireland Mr Robert James
3 Ontheropes (IRE) ts, p 8 11 6 Cheveley Park Stud W. P. Mullins Ireland Mr T. Hamilton
4 Pats Fancy (IRE) 7 11 6 Hydes,McDermott,Spencer,Frobisher & Lee Rebecca Curtis Mr Barry O'Neill
5 Run Wild Fred (IRE) bl 8 11 6 Gigginstown House Stud Gordon Elliott Ireland Mr J. J. Codd
6 Stattler (IRE) 7 11 6 Mr R. A. Bartlett W. P. Mullins Ireland Mr P. W. Mullins
7 Vanillier (FR) ts 7 11 6 Mrs H. M. Keaveney Gavin Cromwell Ireland Mr Derek O'Connor

MORE LIKE THIS

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading