Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

Declared runners for Gold Cup Day - Friday, March 17

Press Release 16th March 2017 Cheltenham

DECLARED RUNNERS FOR GOLD CUP DAY - FRIDAY, MARCH 17
 
1.30pm JCB Triumph Hurdle (Grade 1) (16 runners)
1 Bapaume (FR)  W. P. Mullins, Ireland  11st 0lb Ruby Walsh
2 Charli Parcs (FR)  Nicky Henderson  11st 0lb  Noel Fehily 
3 Coeur de Lion  Alan King  11st 0lb  Tom Cannon 
4 Dandy Mag (FR)  W. P. Mullins, Ireland  11st 0lb Paul Townend
5 Defi du Seuil (FR)  Philip Hobbs  11st 0lb  Richard Johnson 
6 Ex Patriot (IRE)  Miss Ellmarie Holden, Ireland  11st 0lb  Rachael Blackmore 
7 I See You Well (FR)  Seamus Mullins  11st 0lb  Jamie Moore 
8 King Julien (IRE)  John Ryan  11st 0lb  Thomas Garner 
9 Landin (GER)  Seamus Mullins  11st 0lb  Jeremiah McGrath 
10 Landofhopeandglory (IRE) (Tongue Strap)  Joseph Patrick O'Brien, Ireland  11st 0lb  Robbie Power 
11 Master Blueyes (IRE)  Alan King  11st 0lb  Wayne Hutchinson 
12 Mega Fortune (FR) (Sheepskin C/P)  Gordon Elliott, Ireland  11st 0lb  Davy Russell 
13 Soldier In Action (FR)  Nicky Henderson  11st 0lb  Nico de Boinville 
14 Dinaria des Obeaux (FR)  Gordon Elliott, Ireland  10st 7lb  B. J. Cooper 
15 Evening Hush (IRE)  Evan Williams  10st 7lb  Adam Wedge 
16 Magie du Ma (FR) (Hood)  David Pipe  10st 7lb  Tom Scudamore 
 
2.10pm Randox Health County Handicap Hurdle(Grade 3) (26 runners) 
1 Arctic Fire (GER) (Hood)  W. P. Mullins, Ireland  11st 12lb Paul Townend
2 L'Ami Serge (IRE)  Nicky Henderson  11st 6lb  Daryl Jacob 
3 Ivanovich Gorbatov (IRE) (Blinkers, Tongue Strap)  Joseph Patrick O'Brien, Ireland  11st 4lb  J. J. Slevin (5) 
4 Renneti (FR)  W. P. Mullins, Ireland  11st 3lb Ruby Walsh
5 Diego du Charmil (FR) (Tongue Strap)  Paul Nicholls  11st 3lb  Sam Twiston-Davies 
6 North Hill Harvey  Dan Skelton  11st 3lb  Harry Skelton 
7 Court Minstrel (IRE)  Evan Williams  10st 13lb  Adam Wedge 
8 Mick Jazz (FR) (Hood)  Gordon Elliott, Ireland  10st 11lb  Jack Kennedy 
9 Tell Us More (IRE)  Gordon Elliott, Ireland  10st 10lb  B. J. Cooper 
10 Wakea (USA) (Hood, Tongue Strap)  Karl Thornton, Ireland  10st 10lb  Donagh Meyler (3) 
11 Boite (IRE) (Sheepskin C/P)  Warren Greatrex  10st 8lb  Gavin Sheehan 
12 Winter Escape (IRE)  Alan King  10st 8lb  Wayne Hutchinson 
13 Joey Sasa (IRE)  Noel Meade, Ireland  10st 8lb Sean Flanagan
14 Air Horse One  Harry Fry  10st 8lb  Noel Fehily 
15 Vosne Romanee (Tongue Strap, Sheepskin C/P)  Dr Richard Newland  10st 7lb  Aidan Coleman 
16 Bertimont (FR) (Tongue Strap)  Dan Skelton  10st 7lb  Bridget Andrews (3) 
17 Baltimore Rock (IRE) (Tongue Strap)  Neil Mulholland  10st 6lb  Tom Scudamore 
18 Crievehill (IRE) (Hood)  Nigel Twiston-Davies  10st 5lb  Jamie Bargary (3) 
19 De Name Escapes Me (IRE)  Noel Meade, Ireland  10st 4lb Jonathan Moore (3)
20 Kapstadt (FR) (Tongue Strap)  Ian Williams  10st 3lb  Will Kennedy 
21 Wait For Me (FR) (Hood, Tongue Strap)  Philip Hobbs  10st 3lb  Richard Johnson 
22 Dominada (IRE)  Brian Ellison  10st 3lb  Brian Hughes 
23 Jaleo (GER)  Ben Pauling  10st 3lb  Mr Alex Ferguson (7) 
24 Ozzie The Oscar (IRE)  Philip Hobbs  10st 3lb  Tom O'Brien 
25 Song Light  Seamus Mullins  10st 3lb  Kevin Jones (5) 
26 Mohaayed (Tongue Strap)  Dan Skelton  10st 2lb  Ian Popham 
Eliminations: Ice Cold Soul (IRE), Solatentif (FR), Grand Partner (IRE), Keep In Line (GER), William H Bonney, Apasionado (GER), Byron Flyer, Hassle (IRE), Dream Berry (FR), Bloody Mary (FR), Discours d'Un Roi (FR), Shaama Grise (FR), Tara River (FR), Chesterfield (IRE), Golden Spear, Okotoks (IRE), Derulo (IRE), Maestro Royal, Tudor City (IRE), Top Tug (IRE), Eamon An Cnoic (IRE), Max Do Brazil (FR), Pillard (FR), Chieftain's Choice (IRE), Daklondike (IRE), Bazooka (IRE) 
 
2.50pm Albert Bartlett Novices' Hurdle (Grade 1) (15 runners)
1 Ami Desbois (FR) (Tongue Strap)  Graeme McPherson  11st 5lb  Kielan Woods 
2 Any Drama (IRE) (Sheepskin C/P)  Harry Fry  11st 5lb  Noel Fehily 
3 Baden (FR)  Nicky Henderson  11st 5lb  Jeremiah McGrath 
4 C'Est Jersey (FR) (Sheepskin C/P)  W. P. Mullins, Ireland  11st 5lb Robbie Power
5 Constantine Bay  Nicky Henderson  11st 5lb  Nico de Boinville 
6 Death Duty (IRE)  Gordon Elliott, Ireland  11st 5lb  B. J. Cooper 
7 Elegant Escape (IRE)  Colin Tizzard  11st 5lb  Tom Scudamore 
8 Monalee (IRE)  Henry de Bromhead, Ireland  11st 5lb  David Mullins 
9 Penhill  W. P. Mullins, Ireland  11st 5lb Paul Townend
10 Step Back (IRE)  Mark Bradstock  11st 5lb  Jamie Moore 
11 The Worlds End (IRE)  Tom George  11st 5lb  A. P. Heskin 
12 Tommy Rapper (IRE)  Dan Skelton  11st 5lb  Harry Skelton 
13 Turcagua (FR) (Hood)  W. P. Mullins, Ireland  11st 5lb Daniel Mullins
14 Wholestone (IRE)  Nigel Twiston-Davies  11st 5lb  Daryl Jacob 
15 Augusta Kate  W. P. Mullins, Ireland  10st 12lb Ruby Walsh
 
3.30pm Timico Cheltenham Gold Cup (Grade 1) (14 runners)
1 Bristol de Mai (FR)  Nigel Twiston-Davies  11st 10lb  Daryl Jacob 
2 Champagne West (IRE)  Henry de Bromhead, Ireland  11st 10lb  David Mullins 
3 Cue Card (Tongue Strap)  Colin Tizzard  11st 10lb  Paddy Brennan 
4 Djakadam (FR)  W. P. Mullins, Ireland  11st 10lb  R. Walsh 
5 Empire of Dirt (IRE) (Tongue Strap)  Gordon Elliott, Ireland  11st 10lb  Jack Kennedy 
6 Irish Cavalier (IRE) (Sheepskin C/P)  Rebecca Curtis  11st 10lb  P. Townend 
7 Minella Rocco (IRE) (Tongue Strap, Sheepskin C/P)  Jonjo O'Neill  11st 10lb  Noel Fehily
8 More of That (IRE) (Sheepskin C/P)  Jonjo O'Neill  11st 10lb  Aidan Coleman 
9 Native River (IRE) (Sheepskin C/P)  Colin Tizzard  11st 10lb  Richard Johnson 
10 Outlander (IRE)  Gordon Elliott, Ireland  11st 10lb  B. J. Cooper 
11 Saphir du Rheu (FR)  Paul Nicholls  11st 10lb  Sam Twiston-Davies 
12 Sizing John  Mrs J. Harrington, Ireland  11st 10lb  Robbie Power 
13 Smad Place (FR)  Alan King  11st 10lb  Wayne Hutchinson 
14 Tea For Two  Nick Williams  11st 10lb  Lizzie Kelly
4.10pm St. James's Place Foxhunter Chase (24 runners)                         
1 Anseanachai Cliste (IRE) (Sheepskin C/P)  S. McConville, Northern Ireland  12st 0lb  Mr M. McConville 
2 Ask The Weatherman (Sheepskin C/P)  Jack R. Barber  12st 0lb  Mr W. Biddick 
3 Aupcharlie (IRE)  J. T. R. Dreaper, Ireland  12st 0lb  Mr P. W. Mullins 
4 Balnaslow (IRE)  Graham John McKeever, Ireland  12st 0lb  Mr Derek O'Connor 
5 Barel of Laughs (IRE) (Sheepskin C/P)  Philip Rowley  12st 0lb  Mr Alex Edwards 
6 Black Thunder (FR) (Sheepskin C/P)  Warren Greatrex  12st 0lb  Mr S. Waley-Cohen 
7 Buckers Bridge (IRE) (Sheepskin C/P)  M. F. Morris, Ireland  12st 0lb  Mr R. P. Quinlan
8 Cottage Oak (IRE)  J. J. O'Shea  12st 0lb  Mr H. Crow 
9 Current Event (FR)  Mrs Rose Loxton  12st 0lb  Ms L. O'Neill 
10 Dolatulo (FR) (Sheepskin C/P)  Ben Pauling  12st 0lb  Mr D. Gittins 
11 Grand Jesture (IRE)  J. T. R. Dreaper, Ireland  12st 0lb  Mr R. O. Harding 
12 Grand Vision (IRE) (Sheepskin C/P)  Colin Tizzard  12st 0lb  Mr M. Legg 
13 Lets Get Serious (IRE)  C. J. Miller  12st 0lb  Mr C. J. Miller 
14 Mendip Express (IRE) (Tongue Strap)  Philip Hobbs  12st 0lb  Mr D. Maxwell 
15 Minella For Value (IRE)  Declan Queally, Ireland  12st 0lb  Mr D. Queally 
16 On The Fringe (IRE)  Enda Bolger, Ireland  12st 0lb  Mr J. J. Codd 
17 Pacha du Polder (FR)  Paul Nicholls  12st 0lb  Miss B. Frost 
18 Paint The Clouds  Warren Greatrex  12st 0lb  Mr Barry O'Neill 
19 Pentiffic (NZ)  P. P. C. Turner  12st 0lb  Miss L. M. Turner 
20 Premier Portrait (IRE) (Sheepskin C/P)  Dr Charles Levinson  12st 0lb  Mr G. Levinson
21 Salsify (IRE)  Rodger Sweeney, Ireland  12st 0lb  Mr Steven Clements 
22 Sweet As A Nut (IRE) (Tongue Strap)  Michael Barry, Ireland  12st 0lb  Mr J. C. Barry
23 Warden Hill (IRE)  Mrs H. Connors  12st 0lb  Mr T. Chatfeild-Roberts 
24 Wonderful Charm (FR) (Tongue Strap, Sheepskin C/P)  Paul Nicholls  12st 0lb  Ms K. Walsh 
Eliminations: Carlton Ryan (IRE), Current Exchange (IRE), Doctor Braveheart (IRE), Need To Know (IRE), Night Alliance (IRE), One Conemara (IRE), Ourmanmassini (IRE), Quiet Account (IRE), Real Milan (IRE), Sprintingforgold (IRE), Popaway 
 
4.50pm Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle (24 runners) 
1 Taglietelle (Blinkers)  Gordon Elliott, Ireland  11st 10lb  Cian Collins (5) 
2 Born Survivor (IRE)  Dan Skelton  11st 8lb  Bridget Andrews 
3 Gibralfaro (IRE) (Sheepskin C/P)  Alan King  11st 8lb  Tom Bellamy 
4 Tommy Silver (FR)  Paul Nicholls  11st 5lb  Stan Sheppard 
5 Runfordave (IRE)  Gordon Elliott, Ireland  11st 5lb  Donagh Meyler 
6 Lac Fontana (FR)  Paul Nicholls  11st 4lb  Jack Sherwood 
7 I Shot The Sheriff (IRE) (Tongue Strap)  A. J. Martin, Ireland  11st 4lb  Shane Shortall 
8 Remiluc (FR) (Tongue Strap)  Chris Gordon  11st 4lb (5lb ex)  Harry Reed (3) 
9 Castello Sforza (IRE)  W. P. Mullins, Ireland  11st 3lb Jonathan Moore
10 Coo Star Sivola (FR)  Nick Williams  11st 3lb  Lizzie Kelly 
11 Dell' Arca (IRE) (Blinkers)  David Pipe  11st 3lb  David Noonan 
12 Champagne Classic (IRE)  Gordon Elliott, Ireland  11st 3lb  J. J. Slevin 
13 Massini's Trap (IRE) (Blinkers)  James A. Nash, Ireland  11st 3lb  Kieron Edgar 
14 No Comment (Hood)  Philip Hobbs  11st 2lb  Ciaran Gethings 
15 Thomas Campbell  Nicky Henderson  11st 2lb  Ned Curtis 
16 Doesyourdogbite (IRE)  Jonjo O'Neill  11st 2lb  Killian Moore 
17 Pain Au Chocolat (FR) (Hood, Tongue Strap)  Dan Skelton  11st 2lb  Lewis Gordon (5)
18 Ballyhill (FR)  Nigel Twiston-Davies  11st 1lb  Jamie Bargary 
19 Dadsintrouble (IRE)  Tim Vaughan  11st 1lb  Harry Cobden 
20 Protek des Flos (FR)  Nicky Henderson  11st 1lb J J Slevin
21 Rather Be (IRE)  Nicky Henderson  11st 1lb  Charlie Deutsch 
22 Battleford  W. P. Mullins, Ireland  11st 0lb A W Short (5)
23 Verni (FR)  Philip Hobbs  11st 0lb  Thomas Cheesman 
24 Catamaran du Seuil (FR) (Blinkers)  Dr Richard Newland  11st 0lb  Charlie Hammond (5) 
Eliminations: Mister Fizz, Kayf Blanco, Curious Carlos, KK Lexion (IRE), Geordie des Champs (IRE), Allee Bleue (IRE), Wait For Me (FR), Duke Street (IRE), Sleep Easy, Eminent Poet, Brio Conti (FR), Keep In Line (GER), Grand Partner (IRE), Solomn Grundy (IRE), Ice Cold Soul (IRE), Solatentif (FR), Bigmartre (FR), Hassle (IRE), Byron Flyer, Dream Berry (FR), Charlemar (FR), Crimson Ark (IRE), Bloody Mary (FR), Fly Camp (IRE), Cyrname (FR), Divine Spear (IRE), Phobiaphiliac (IRE), Shaama Grise (FR), Solstice Star, Magie du Ma (FR), Mr Clarkson (IRE), Sky Khan, Tara River (FR), Chesterfield (IRE), Okotoks (IRE), Kelvingrove (IRE), El Terremoto (FR), Cottersrock (IRE), Golden Spear, Al Boum Photo (FR), Hunters Call (IRE), Maestro Royal, Baden (FR), Sumkindofking (IRE), Stowaway Magic (IRE), Poetic Rhythm (IRE), Anteros (IRE), Casper King (IRE), Crystal Lad (FR), Bandsman, Justmemyselfandi (IRE), Ballybolley (IRE), Oscar Hoof (IRE), Max Do Brazil (FR), Poker School (IRE), Camlann (IRE), Bennys King (IRE), Behind Time (IRE), Magna Cartor, Westendorf (IRE), Dolos (FR), Jack The Wire (IRE), Duke of Sonning, Argante (FR), Justification, Graasten (GER), Ramses de Teillee (FR) 
 
5.30pm Johnny Henderson Grand Annual Handicap Chase (Grade 3) (24 runners)   
1 Eastlake (IRE) (Tongue Strap)  Jonjo O'Neill  11st 12lb  Aidan Coleman 
2 Dodging Bullets (Tongue Strap, Sheepskin C/P)  Paul Nicholls  11st 9lb  Noel Fehily 
3 The Game Changer (IRE) (Tongue Strap)  Gordon Elliott, Ireland  11st 8lb  B. J. Cooper
4 Rock The World (IRE) (Tongue Strap)  Mrs J. Harrington, Ireland  11st 5lb  Robbie Power
5 Quite By Chance  Colin Tizzard  11st 5lb  Tom Scudamore 
6 Le Prezien (FR) (Tongue Strap)  Paul Nicholls  11st 4lb  Sam Twiston-Davies 
7 Upsilon Bleu (FR)  Pauline Robson  11st 3lb  Henry Brooke 
8 Bright New Dawn (IRE)  Venetia Williams  11st 3lb  Liam Treadwell 
9 Velvet Maker (FR)  Alan Fleming, Ireland  11st 2lb  Denis O'Regan 
10 Dandridge (Tongue Strap)  A. L. T. Moore, Ireland  11st 1lb  Davy Russell 
11 Gardefort (FR)  Venetia Williams  11st 0lb  Daryl Jacob 
12 Mr Fiftyone (IRE)  Mrs J. Harrington, Ireland  11st 0lb  Daniel Mullins 
13 Sizing Platinum (IRE)  Colin Tizzard  10st 13lb  Tom O'Brien 
14 Theinval (FR) (Sheepskin C/P)  Nicky Henderson  10st 13lb  Jeremiah McGrath 
15 Croco Bay (IRE) (Sheepskin C/P)  Ben Case  10st 13lb  Kielan Woods 
16 Pairofbrowneyes (IRE) (Sheepskin C/P)  Barry John Murphy, Ireland  10st 12lb  M. P. Fogarty 
17 Bold Henry  Philip Hobbs  10st 12lb  Richard Johnson 
18 Solita (IRE) (Tongue Strap)  Paul Nolan, Ireland  10st 12lb  P. Townend 
19 Calipto (FR) (Tongue Strap)  Venetia Williams  10st 11lb  Charlie Deutsch (3) 
20 Ultragold (FR) (Tongue Strap)  Colin Tizzard  10st 10lb  Harry Cobden 
21 Solar Impulse (FR) (Blinkers)  Christopher Kellett  10st 9lb  Brian Hughes 
22 Un Beau Roman (FR) (Hood)  Paul Henderson  10st 9lb  Nick Scholfield 
23 Mick Thonic (FR) (Tongue Strap)  Colin Tizzard  10st 7lb  Paddy Brennan
24 Witness In Court (IRE)  Donald McCain  10st 7lb  Will Kennedy 
Eliminations: Yorkist (IRE), Cepage (FR), Ballybolley (IRE), Workbench (FR), Next Sensation (IRE), De Faoithesdream (IRE), Max Ward (IRE), Sir Note (FR), Lake Takapuna (IRE), Doitforthevillage (IRE), Theatre Flame (IRE), Canicallyouback, Un Prophete (FR)

MORE LIKE THIS

17 January 2019

Record number of Irish among 51 entries for G1 Sun Racing Stayers' Hurdle

16 January 2019

Dual winner Buveur D'Air headlines 27 entries for Unibet Champion Hurdle

15 January 2019

Scott Mills confirmed as guest DJ for Festival Trials Day

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading