Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

Declared runners for St Patrick's Thursday, March 14

Press Release 12th March 2019 Cheltenham

By Racenews

DECLARED RUNNERS FOR ST PATRICK'S THURSDAY, MARCH 14

 

 
1:30 pm JLT Novices' Chase (Grade 1) (Registered as the Golden Miller) 2m 4f 5y £156,760
1 Capeland (FR) ts 7 11 4 Paul Nicholls Mrs Kathy Stuart Harry Cobden
2 Defi du Seuil (FR) 6 11 4 Philip Hobbs Mr John P. McManus Barry Geraghty
3 Kildisart (IRE) 7 11 4 Ben Pauling Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede Daryl Jacob
4 Lostintranslation (IRE) 7 11 4 Colin Tizzard Taylor & O'Dwyer Robbie Power
5 Mengli Khan (IRE) ts 6 11 4 Gordon Elliott Ireland Gigginstown House Stud Jack Kennedy
6 Real Steel (FR) 6 11 4 W. P. Mullins Ireland Sullivan Bloodstock Limited
7 Vinndication (IRE) 6 11 4 Kim Bailey Moremoneythan David Bass
8 Voix du Reve (FR) h 7 11 4 W. P. Mullins Ireland Andrea & Graham Wylie R. Walsh
9 Castafiore (USA) p 6 10 11 Charlie Longsdon Slater Stockwood Nicholson Partnership Paul O'Brien
10 Pravalaguna (FR) 7 10 11 W. P. Mullins Ireland Bruton Street IV
 
2:10pm Pertemps Network Final Handicap Hurdle (Grade 3) 2m 7f 213y Weights raised 2lb £100,000
1 Walk To Freedom (IRE) h,ts 9 11 12 Mrs J. Harrington Ireland Whole Of The Moone Syndicate Robbie Power
2 A Toi Phil (FR) ts 9 11 10 Gordon Elliott Ireland Gigginstown House Stud Jack Kennedy
3 Sire du Berlais (FR) ts, p 7 11 9 Gordon Elliott Ireland Mr John P. McManus Barry Geraghty
4 Boyhood (IRE) 8 11 7 Tom George H Stephen Smith & The Gabbertas Family Paddy Brennan
5 Padleyourowncanoe 5 11 6 Colin Tizzard Kevin Corcoran Aaron Pierce Chris Weare Harry Cobden
6 First Assignment (IRE) 6 11 6 Ian Williams The DTTW Partnership Tom O'Brien
7 Eminent Poet 8 11 6 Venetia Williams Mr B. C. Dice Charlie Deutsch
8 Aaron Lad (IRE) 8 11 6 Dr Richard Newland Off The Clock Partners & Dr RDP Newland Charlie Hammond (5)
9 Culture de Sivola (FR) 7 11 5 Nick Williams Larkhills Racing Partnership II Lizzie Kelly (3)
10 Black Mischief ts, p 7 11 5 Harry Fry Tom Chadney and Friends Noel Fehily
11 Not Many Left (IRE) p 6 11 5 Mrs J. Harrington Ireland Robcour Mark Walsh
12 Coole Cody (IRE) ts 8 11 3 Michael Blake Mr W. Clifford Nick Scholfield
13 Theclockisticking (IRE) 7 11 2 Stuart Edmunds Asphalt Reinforcement Services Ltd Ciaran Gethings
14 Thermistocles (IRE) 7 11 1 Joseph Patrick O'Brien Ireland Miss Sarah O'Brien J. J. Slevin
15 Flemcara (IRE) ts 7 11 1 Emma Lavelle Andy & The Frisky Fillies Aidan Coleman
16 Cuneo (FR) 7 11 1 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud Rachael Blackmore
17 Oh Land Abloom (IRE) v,ts 9 11 1 (5lb ex) Neil King Milsom Baker Racing Bryony Frost
18 Wait For Me (FR) 9 11 0 Philip Hobbs Mr Andrew L. Cohen Micheal Nolan
19 Tobefair 9 11 0 Debra Hamer Down The Quay Club Tom Bellamy
20 Samburu Shujaa (FR) 6 11 0 Philip Hobbs Robert & Janet Gibbs Richard Johnson
21 Notwhatiam (IRE) ts 9 10 13 Dan Skelton Hools & Forces Partnership Harry Skelton
22 Champers On Ice (IRE) bl 9 10 13 David Pipe Professor Caroline Tisdall & Bryan Drew Tom Scudamore
23 Abolitionist (IRE) p 11 10 12 Dr Richard Newland M Albon, J A Provan & C E Stedman Sam Twiston-Davies
24 Aspen Colorado (IRE) p 7 10 12 Jonjo O'Neill Mr John P. McManus Jonjo O'Neill Jr. (5)
R25 Mormon (IRE) 6 10 11 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud
R26 Minella Warrior (IRE) ts 7 10 11 Kim Bailey Mrs Julie Martin and David R. Martin David Bass
 
2:50pm Ryanair Chase (Registered as the Festival Trophy) (Grade 1) 2m 4f 184y £350,000
1 Aso (FR) 9 11 10 Venetia Williams The Bellamy Partnership Charlie Deutsch
2 Balko des Flos (FR) 8 11 10 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud Denis O'Regan
3 Charbel (IRE) ts, p 8 11 10 Kim Bailey Mrs Julie Martin and David R. Martin David Bass
4 Coney Island (IRE) ts 8 11 10 Eddie Harty Ireland Mr John P. McManus Mark Walsh
5 Footpad (FR) 7 11 10 W. P. Mullins Ireland Mr Simon Munir/Mr Isaac Souede Ruby Walsh
6 Frodon (FR) ts 7 11 10 Paul Nicholls Mr P. J. Vogt Bryony Frost
7 Monalee (IRE) 8 11 10 Henry de Bromhead Ireland Mr Barry Maloney Rachael Blackmore
8 Road To Respect (IRE) 8 11 10 Noel Meade Ireland Gigginstown House Stud Sean Flanagan
9 Sub Lieutenant (IRE) ts, p 10 11 10 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud J. J. Slevin
10 Terrefort (FR) 6 11 10 Nicky Henderson Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede Daryl Jacob
11 The Storyteller (IRE) 8 11 10 Gordon Elliott Ireland Mrs Pat Sloan Davy Russell
12 Un de Sceaux (FR) 11 11 10 W. P. Mullins Ireland E. O'Connell Paul Townend
 
3:30pm Sun Racing Stayers' Hurdle (Grade 1) 2m 7f 213y £325,000
1 Bacardys (FR) 8 11 10 W. P. Mullins Ireland Shanakiel Racing Syndicate Mr P. W. Mullins
2 Bapaume (FR) 6 11 10 W. P. Mullins Ireland Mrs S. Ricci P. Townend
3 Black Op (IRE) ts 8 11 10 Tom George Mr R. S. Brookhouse Noel Fehily
4 Coquin Mans (FR) 7 11 10 W. P. Mullins Ireland Mr George Creighton David Mullins
5 Faugheen (IRE) 11 11 10 W. P. Mullins Ireland Mrs S. Ricci R. Walsh
6 Keeper Hill (IRE) 8 11 10 Warren Greatrex McNeill Family Richard Johnson
7 Kilbricken Storm (IRE) ts 8 11 10 Colin Tizzard A Selway & P Wavish Harry Cobden
8 Man of Plenty bl,ts 10 11 10 Sophie Leech Mr G. Thompson Jonathan Burke
9 Nautical Nitwit (IRE) p 10 11 10 Philip Kirby Birrafun 2 Thomas Dowson
10 Paisley Park (IRE) 7 11 10 Emma Lavelle Mr Andrew Gemmell Aidan Coleman
11 Petit Mouchoir (FR) 8 11 10 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud Rachael Blackmore
12 Sam Spinner p 7 11 10 Jedd O'Keeffe Caron & Paul Chapman Joe Colliver
13 Supasundae ts 9 11 10 Mrs J. Harrington Ireland Ann & Alan Potts Limited Robbie Power
14 The Mighty Don (IRE) 7 11 10 Nick Gifford Golden Rose Partnership Leighton Aspell
15 Top Notch (FR) 8 11 10 Nicky Henderson Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede Daryl Jacob
16 West Approach 9 11 10 Colin Tizzard John and Heather Snook Tom Scudamore
17 Wholestone (IRE) 8 11 10 Nigel Twiston-Davies Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede Sam Twiston-Davies
18 Yanworth bl 9 11 10 Alan King Mr John P. McManus Barry Geraghty
 
4:10 pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase (Grade 3) 2m 4f 184y Weights raised 5lb £110,000
1 Janika (FR) 6 11 12 Nicky Henderson Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede Daryl Jacob
2 River Wylde (IRE) 8 11 6 Nicky Henderson Grech & Parkin Nico de Boinville
3 Spiritofthegames (IRE) p 7 11 3 Dan Skelton Mr N. W. Lake Harry Skelton
4 Modus 9 11 3 Paul Nicholls Mr John P. McManus Barry Geraghty
5 Kalondra (IRE) ts 8 11 3 Neil Mulholland Mr J. Henderson (Co Durham) Noel Fehily
6 Valseur Lido (FR) p 10 11 1 Henry de Bromhead Ireland Gigginstown House Stud Rachael Blackmore
7 Kauto Riko (FR) 8 11 1 Tom Gretton Mr and Mrs J.Dale and Partners David Noonan
8 Bigmartre (FR) p 8 11 0 Harry Whittington Mr P. J. Dixon Gavin Sheehan
9 Polidam (FR) 10 10 13 W. P. Mullins Ireland Mr Simon Munir/Mr Isaac Souede P. Townend
10 Ballyhill (FR) 8 10 12 Nigel Twiston-Davies S Such & CG Paletta Sam Twiston-Davies
11 Bouvreuil (FR) h,ts 8 10 12 Ben Haslam Mr John P. McManus Richie McLernon
12 Siruh du Lac (FR) 6 10 11 Nick Williams John White & Anne Underhill Lizzie Kelly (3)
13 Some Buckle (IRE) ts 10 10 10 Richard Bandey Mr S. W. Dunn Harry Bannister
14 Templehills (IRE) h 8 10 10 Nigel Twiston-Davies Oi Digital Limited Tom Bellamy
15 Doitforthevillage (IRE) ts 10 10 10 Paul Henderson The Rockbourne Partnership Paddy Brennan
16 Voix d'Eau (FR) ts, p 9 10 9 Lucinda Russell Mr J Fyffe & Mr Gerry McGladery Callum Bewley
17 Testify (IRE) bl 8 10 9 Donald McCain Mr Trevor Hemmings William Kennedy
18 Gardefort (FR) 10 10 7 Venetia Williams Kate & Andrew Brooks
19 Azzerti (FR) 7 10 7 Alan King McNeill Family and Prodec Networks Ltd Wayne Hutchinson
20 Romain de Senam (FR) h,ts 7 10 7 Paul Nicholls Mr Chris Giles & Mr Dan Macdonald Harry Cobden
21 Eamon An Cnoic (IRE) ts, p 8 10 7 David Pipe The Angove Family Tom Scudamore
22 Splash of Ginge 11 10 7 Nigel Twiston-Davies Mr J. D. Neild Jamie Bargary
23 King's Odyssey (IRE) 10 10 7 Evan Williams Mr & Mrs William Rucker Adam Wedge
24 Didero Vallis (FR) 6 10 5 Venetia Williams Lady Bolton Charlie Deutsch
 
4:50pm National Hunt Breeders Supported By Tattersalls Mares' Novices' Hurdle (Grade 2) (Registered as The Dawn Run) 2m 179y £90,000
1 Posh Trish (IRE) 6 11 7 Paul Nicholls Highclere T'Bred Racing - Posh Trish Harry Cobden
2 Queenohearts (IRE) 6 11 7 Stuart Edmunds The Sherington Partnership Ciaran Gethings
3 Sancta Simona (FR) h,ts 6 11 7 W. P. Mullins Ireland Mr John P. McManus Mark Walsh
4 Sinoria (IRE) 6 11 7 Henry de Bromhead Ireland Mr K. Alexander Rachael Blackmore
5 Awayinthewest (IRE) 7 11 5 P. A. Fahy Ireland Mrs Una Brady
6 Court Maid (IRE) 6 11 5 Thomas Mullins Ireland Rory F. Larkin David Mullins
7 Lust For Glory (IRE) 6 11 5 Nicky Henderson Grech & Parkin Nico de Boinville
8 Presidente Line (FR) 5 11 5 Alain Couetil France Ecurie Cerdeval & Elevage Couetil Alexis Poirier
9 Tintangle (IRE) p 6 11 5 Gordon Elliott Ireland Gigginstown House Stud Jack Kennedy
10 Allez Dance (FR) 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Mr Simon Munir/Mr Isaac Souede Daryl Jacob
11 Black Tears 5 11 2 Gordon Elliott Ireland Mrs C Walsh/Mr J Lightfoot Davy Russell
12 Buildmeupbuttercup 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Mr J. Turner Brian Hayes
13 Concertista (FR) 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Mr Simon Munir/Mr Isaac Souede
14 Dame du Soir (FR) 6 11 2 David Bridgwater CWB Plus 1 Partnership Tom Scudamore
15 Diamond Gait ts 6 11 2 Kim Bailey Mr Norman Carter David Bass
16 Eglantine du Seuil (FR) 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Sullivan Bloodstock Limited Noel Fehily
17 Elfile (FR) 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Mr K. Alexander P. Townend
18 Elusive Belle (IRE) h 5 11 2 Nicky Henderson Mr Robert Waley-Cohen Mr Sam Waley-Cohen
19 Emily Moon (IRE) 5 11 2 Mrs J. Harrington Ireland Mrs P. Myerscough Robbie Power
20 Epatante (FR) h 5 11 2 Nicky Henderson Mr John P. McManus Barry Geraghty
21 Indefatigable (IRE) 6 11 2 Paul Webber Mr Philip Rocher & Mr John B. O'Connor Gavin Sheehan
22 My Sister Sarah (IRE) 5 11 2 W. P. Mullins Ireland Barnane Stud R. Walsh
 
5:30pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Riders' Handicap Chase 3m 2f 75y Weights raised 1lb £70,000
1 Livelovelaugh (IRE) 9 11 12 W. P. Mullins Ireland Mrs S. Ricci Mr P. W. Mullins
2 Any Second Now (IRE) bl 7 11 11 T. M. Walsh Ireland Mr John P. McManus Mr Derek O'Connor
3 The Young Master p 10 11 10 Neil Mulholland Mike Burbidge & The Old Masters Mr Sam Waley-Cohen
4 Pearl Royale (IRE) 7 11 9 Nigel Hawke Air Cdre&Mrs M R Hallam&Mark Phillips Mr Kieren Buckley (7)
5 Out Sam v,ts 10 11 8 Gordon Elliott Ireland Mr D Charlesworth Mr Robert James (7)
6 Crievehill (IRE) 7 11 8 Nigel Twiston-Davies Highclere T'Bred Racing- Crievehill Mr Zac Baker
7 Perfect Candidate (IRE) p 12 11 8 Fergal O'Brien ISL Recruitment Miss Brodie Hampson
8 Kilfilum Cross (IRE) 8 11 7 Henry Oliver Andy Bell & Fergus Lyons Mr Alex Edwards
9 Speaker Connolly (IRE) 6 11 7 Alan Fleming Ireland Mr Barry Connell Mr Richard Deegan
10 Arkwrisht (FR) ts 9 11 6 Joseph Patrick O'Brien Ireland Gigginstown House Stud Mr T. Hamilton
11 No Comment h 8 11 6 Philip Hobbs Mr John P. McManus Mr M. J. O'Hare
12 Squouateur (FR) ts 8 11 6 Ben Haslam Mr John P. McManus Mr Harley Dunne
13 Measureofmydreams (IRE) 11 11 5 Gordon Elliott Ireland T. Howley Jnr/A. J. O'Ryan/D. McDonnell Mr J. J. Codd
14 Sumkindofking (IRE) ts 8 11 5 Tom George Mr D. W. Fox Mr Noel George (3)
15 Rogue Angel (IRE) bl,ts 11 11 5 Gordon Elliott Ireland Gigginstown House Stud Ms L. O'Neill
16 Just A Sting (IRE) 7 11 5 Harry Fry Nigel & Barbara Collison Mr Michael Legg
17 Ah Littleluck (IRE) ts 9 11 3 T. Gibney Ireland Kevin Haigney Mr N. McParlan
18 Captain Chaos (IRE) bl 8 11 3 Dan Skelton Mike and Eileen Newbould Miss Gina Andrews
19 Treackle Tart (IRE) 7 11 3 Charlie Longsdon Bradley Partnership Mr Eoin O'Brien (3)
20 Sky Pirate 6 11 2 Jonjo O'Neill Lady Bamford & Alice Bamford Mr Tommie M. O'Brien
21 Uhlan Bute (FR) p 11 11 1 Venetia Williams The Autumn Partnership Miss Lucy Turner (5)
22 Touch Kick (IRE) ts 8 11 1 Paul Nicholls Mr Trevor Hemmings Mr William Biddick
23 Its All Guesswork (IRE) ts 7 11 1 Gordon Elliott Ireland Philip J. Reynolds Mr Barry O'Neill
24 Drumconnor Lad (IRE) v,ts 9 11 1 A. P. Keatley Ireland Mr D. Keys Mr Finian Maguire
R25 Morney Wing (IRE) ts, p 10 10 12 Charlie Mann The Steeple Chasers
R26 Se Mo Laoch (IRE) p 8 10 12 Brian McMahon Ireland Coalbrook Racing Syndicate Mr Eoin Mahon (5) 

MORE LIKE THIS

17 November 2019

ARIAT LEADING JOCKEY AWARD

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading