Skip to main content Skip to site footer

Oops, your browser is out of date - Please upgrade your browser to improve your experience.

Festival honours go to Willie Mullins, Paul Townend & J P McManus

Press Release 13th March 2020 Cheltenham

By Racenews


Willie Mullins was crowned the Irish Independent Leading Trainer Award for the seventh time at The Festival™ presented by Magners.

Mullins saddled seven winners in total, four seconds and six thirds, thereby winning the award on countback. Gordon Elliott had seven winners, four seconds, but only four thirds.

Mullins enjoyed a phenomenal day four at The Festival with a 2,196/1 four-timer following the victories of Burning Victory (12/1, G1 JCB Triumph Hurdle), Saint Roi (11/2 favourite, G3 Randox Health County Hurdle), Monkfish (5/1, G1 Albert Bartlett Novices' Hurdle) and Al Boum Photo (100/30 favourite) in the G1 Magners Cheltenham Gold Cup.

His other winners this week were Ferny Hollow (G1 Weatherbys Champion Bumper), Min (G1 Ryanair Chase) and Concertista (G2 Daylesford Mares' Novices' Hurdle).

Mullins ends the meeting as the leading trainer of all time at The Festival with 72 winners.

Reflecting on winning the Irish Independent Leading Trainer Award for the seventh time in 10 years, he said: "Gordon Elliott said to me before the last that 'I hope you don't beat me with a third'.

"I couldn't have dreamt of winning the award on Tuesday, Wednesday or Thursday evening - it's just been a huge day today.

"It's been a tremendous week and obviously was a huge day."

Paul Townend ended the week as the Holland Cooper Leading Jockey Award for the Ruby Walsh Trophy with five successes and two seconds, taking his overall victories at The Festival™ presented by Magners to 15 wins.

Mullins continued: "This was a huge week for Paul Townend. Coming here as the first jockey and not the understudy for the first year.

"It was a fair bit of pressure, but he has stamped his authority on Cheltenham and I am really happy for him.

"He has showed that he looks like the man for the job. Paul was able to handle the pressure.


Mullins takes home the Paddy Power Prestbury Cup for Ireland

Trainer Willie Mullins accepted the Paddy Power Prestbury Cup, the annual trophy for the winning most country, between Britain and Ireland at The Festival™ presented by Magners, after the running of the fifth race, the St James's Place Foxhunter Chase.

Mullins commented: "Well it had to won by someone, it couldn't be a draw with the French winning on Wednesday. I am very happy and delighted to bring it back to Ireland in a year when we have had so many winners."

Final tally
Ireland 16 - Great Britain 11 (France 1)

The Festival™ presented by Magners - Winners

First Day, Tuesday, 10 March
1.30pm Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Grade 1)
Shishkin (Marie Donnelly) Nicky Henderson 6-11-07 Nico de Boinville 6/1

2.10pm Racing Post Arkle Novices' Chase (Grade 1)
Put The Kettle On (One For Luck Racing Syndicate) Henry de Bromhead IRE 6-10-11 Aidan Coleman 16/1

2.50pm Ultima Handicap Chase (Grade 3)
The Conditional (Peter Cave) David Bridgwater 8-10-06 Brendan Powell 15/2

3.30pm Unibet Champion Hurdle (Grade 1)
Epatante (J P McManus) Nicky Henderson 6-11-03 Barry Geraghty 2/1f

4.10pm Close Brothers Mares' Hurdle (Grade 1)
Honeysuckle (Kenny Alexander) Henry de Bromhead IRE 6-11-05 Rachael Blackmore 9/4

4.50pm Northern Trust Company Novices' Handicap Chase (Listed)
Imperial Aura (Imperial Racing Partnership) Kim Bailey 7-11-05 David Bass 4/1jf

5.30pm National Hunt Chase (Amateur riders) (Grade 2)
Ravenhill (Try Ravenhill Syndicate) Gordon Elliott IRE 10-11-06 Mr Jamie Codd 12/1

Second Day, Wednesday, 11 March
1.30pm Ballymore Novices' Hurdle (Grade 1)
Envoi Allen (Cheveley Park Stud) Gordon Elliott IRE 6-11-07 Davy Russell 4/7f

2.10pm RSA Insurance Novices' Chase (Grade 1)
Champ (J P McManus) Nicky Henderson 8-11-04 Barry Geraghty 4/1

2.50pm Coral Cup Handicap Hurdle (Grade 3)
Dame de Compagnie (J P McManus) Nicky Henderson 7-10-12 Barry Geraghty 5/1f

3.30pm Betway Queen Mother Champion Chase (Grade 1)
Politologue (John Hales) Paul Nicholls 9-11-10 Harry Skelton 6/1

4.10pm Glenfarclas Cross Country Chase
Easysland (J P McManus) David Cottin FR 6-11-04 Jonathan Plouganou 3/1

4.50pm Boodles Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3)
Aramax (J P McManus) Gordon Elliott IRE 4-11-08 Mark Walsh 15/2

5.30pm Weatherbys Champion Bumper (Grade 1)
Ferny Hollow (Cheveley Park Stud) Willie Mullins IRE 5-11-05 Paul Townend 11/1

Third Day, Thursday, 12 March
1.30pm Marsh Novices' Chase (Grade 1)
Samcro (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 8-11-04 Davy Russell 4/1

2.10pm Pertemps Network Final Handicap Hurdle (Grade 3)
Sire du Berlais (J P McManus) Gordon Elliott IRE 8-11-12 Barry Geraghty 10/1

2.50pm Ryanair Chase (Grade 1)
Min (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 9-11-10 Paul Townend 2/1

3.30pm Paddy Power Stayers' Hurdle (Grade 1)
Lisnagar Oscar (Racing For Fun) Rebecca Curtis 7-11-10 Adam Wedge 50/1

4.10pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase (Grade 3)
Simply The Betts (Kate & Andrew Brooks) Harry Whittington 7-11-04 Gavin Sheehan 100/30f

4.50pm Daylesford Mares' Novices' Hurdle (Grade 2)
Concertista (Simon Munir & Isaac Souede) Willie Mullins IRE 6-11-02 Daryl Jacob 9/2

5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Amateur Riders' Handicap Chase
Milan Native (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 7-11-08 Mr Robert James (7) 9/1

Fourth Day, Friday, 13 March
1.30pm JCB Triumph Hurdle (Grade 1)
Burning Victory (Audrey Turley) Willie Mullins IRE 4-10-07 Paul Townend 12/1

2.10pm Randox Health County Handicap Hurdle (Grade 3)
Saint Roi (J P McManus) Willie Mullins IRE 5-10-13 Barry Geraghty 11/2f

2.50pm Albert Bartlett Novices' Hurdle (Grade 1)
Monkfish (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 6-11-05 Paul Townend 5/1

3.30pm Magners Cheltenham Gold Cup (Grade 1)
Al Boum Photo (Marie Donnelly) Willie Mullins IRE 8-11-10 Paul Townend 100/30f

4.10pm St James's Place Foxhunter Chase (Amateur riders)
It Came To Pass (Alurie O'Sullivan) Eugene O'Sullivan IRE 10-12-00 Miss Maxine O'Sullivan 66/1

4.50pm Johnny Henderson Grand Annual Handicap Chase (Grade 3)
Chosen Mate (The Northern Four Racing Partnership) Gordon Elliott IRE 7-11-04 Davy Russell 7/2f

5.30pm Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle
Indefatigable (Philip Rocher) Paul Webber 7-11-09 Rex Dingle 25/


Holland Cooper Leading Jockey Award for the Ruby Walsh Trophy -
FINAL STANDINGS

Jockey 1st 2nd 3rd
PAUL TOWNEND 5 2 3
Barry Geraghty 5 - 1
Davy Russell 3 4 1
Rachael Blackmore 1 3 1
Daryl Jacob 1 1 1
Gavin Sheehan 1 1 1
Nico de Boinville 1 1 -
Mark Walsh 1 1 -
Mr Jamie Codd 1 - 2
Harry Skelton 1 - 1
David Bass 1 - -
Aidan Coleman 1 - -
Rex Dingle 1 - -
Mr Robert James 1 - -
Miss Maxine O'Sullivan 1 - -
Jonathan Ploganou 1 - -
Brendan Powell 1 - -
Adam Wedge 1 - -
Mr Patrick Mullins - 4 1
Bryan Cooper - 2 1
Robbie Power - 1 1
Harry Cobden - 1 -
Keith Donoghue - 1 -
Mr Alex Edwards - 1 -
Ben Jones - 1 -
Sean O'Keeffe - 1 -
Richard Patrick - 1 -
Tom Scudamore - 1 -
Mr Sam Waley-Cohen - 1 -
Jonathan Burke - - 2
J J Slevin - - 2
Mr Will Biddick - - 1
Kevin Brouder - - 1
Thomas Dowson - - 1
Adrian Heskin - - 1
Donal McInerney - - 1
Mr Noel McParlan - - 1
Mr David Maxwell - - 1
Jonathan Moore - - 1
Danny Mullins - - 1
Eoin Walsh - - 1

The Irish Independent Leading Trainer Award -
FINAL STANDINGS

Trainer 1st 2nd 3rd
WILLIE MULLINS IRE 7 7 6
Gordon Elliott IRE 7 7 4
Nicky Henderson 4 1 1
Henry de Bromhead IRE 2 2 1
Harry Whittington 1 1 1
Paul Nicholls 1 1 -
Kim Bailey 1 - -
David Bridgwater 1 - -
David Cottin FR 1 - -
Rebecca Curtis 1 - -
Eugene O'Sullivan IRE 1 - -
Paul Webber 1 - -
Joseph O'Brien IRE - 1 2
Paul Nolan IRE - 1 1
Philip Hobbs - 1 -
Richard Hobson - 1 -
Kerry Lee - 1 -
Henry Oliver - 1 -
Ben Pauling - 1 -
David Pipe - 1 -
Matthew Smith IRE - 1 -
Mick Channon - - 2
Colin Tizzard - - 2
Charles Byrnes IRE - - 1
Gavin Cromwell IRE - - 1
Tom George - - 1
Warren Greatrex - - 1
Phil Kirby - - 1
Rose Loxton - - 1
Noel Meade IRE - - 1
Dan Skelton - - 1

PADDY POWER PRESTBURY CUP - FINAL STANDINGS
IRELAND 16; GREAT BRITAIN 11; 1 WIN FOR FRANCE

Bentley Leading Owner Award - FINAL STANDINGS

Owner 1st 2nd 3rd
J P MCMANUS 7 1 1
Gigginstown House Stud 2 4 3
Susannah Ricci 2 2 1
Cheveley Park Stud 2 - 2
Marie Donnelly 2 - 1
Kenny Alexander 1 1 1
Simon Munir & Isaac Souede 1 1 1
Kate & Andrew Brooks 1 - -
Peter Cave 1 - -
John Hales 1 - -
Imperial Racing Partnership 2016 1 - -
The Northern Four Racing Partnership 1 - -
One Lucky Racing Syndicate 1 - -
Alurie O'Sullivan 1 - -
Racing For Fun 1 - -
Try Ravenhill Syndicate 1 - -
Philip Rocher 1 - -
Audrey Turley 1 - -
Kate & Andrew Brooks - 1 1
Aramon Syndicate - 1 -
Ronnie Bartlett - 1 -
Andy Bell & Fergus Lyons - 1 -
Michael Geoghegan - 1 -
Richard & Lizzie Kelvin Hughes - 1 -
Laois Limerick Syndicate - 1 -
Brendan McNeil/Jonathan Maloney - 1 -
Barry Maloney - 1 -
Miss M A Masterson - 1 -
Stuart & Simon Mercer, John Gent - 1 -
Paul Potter, Mike & Mandy Smith - 1 -
Will Roseff - 1 -
Pat Sloan - 1 -
Sullivan Bloodstock Limited - 1 -
Tim Syder & Martin St Quinton - 1 -
Toberona Partnership - 1 -
J Turner - 1 -
Mrs C Walsh/J Lightfoot - 1 -
Tim Radford - - 2
Ace Bloodstock & Rayna Fitzgerlad - - 1
Bolingbroke, Bunch, Howard & Sutton - - 1
Burnham P & D Ltd - - 1
Byrnes Bloodstock Ltd - - 1
D Charlesworth - - 1
Dr Donna Christensen - - 1
Crossed Fingers Partnership - - 1
Malcolm Denmark - - 1
Andrew Gemmell/Thomas Friel - - 1
Bill & Tim Gredley - - 1
David Maxwell - - 1
Noel & Valerie Moran - - 1
Shanakiel Racing Syndicate - - 1
SSP Number Twenty Two Syndicate - - 1
Taylor & O'Dwyer - - 1

 

MORE LIKE THIS

Cookie Policy

We use “cookies” to help enhance your experience and improve the functionality of our website. You can find out more in our cookie policy. We also serve cookies, some with chocolate chips, on our racecourses.

Loading